Založ si blog

, , Bola som pri tom alebo zápisky z parlamentu

Medzi najdôležitejšie zákony, ktoré plánuje ministerstvo spravodlivosti predložiť v tomto roku, budú podľa šéfky rezortu patriť zákony v oblasti zúženia priestoru pre korupciu.

Zase je to len klinec trafený po hlavičke. V súčasnosti sa aj novinári začali venovať novej téme, kde problémy spojené so zlým duševným zdravím sú štvrtou najčastejšou príčinou práceneschopnosti. Svetová zdravotná organizácia odhaduje, že do roku 2020 sa stane hlavnou príčinou práceneschopnosti depresia. Preto aj naša krajina má do svojich vnútroštátnych stratégií začleniť osobitné iniciatívy v prospech lepšej prevencie problémov duševného zdravia a podpory duševného zdravia. A tam by sa mala zaradiť prevencia násilia na pracoviskách týkajúca sa prípadov sabotovania, ponižovania, ubližovania, šikanovania, zatajovania informácii, zneužívania pracovnej sily, resp. zamestnancov.

Aký zmysel vlastne dáva vstupovať do politiky nezávislým poslancom dnes? Môže to priniesť pre spoločnosť prospech? Môže to ašpirovať na pozíciu dobrého štátnika? Na tejto ceste treba mať spätnú väzbu od občanov. A tá je tu najdôležitejšia. Príchodom do parlamentu stále viac sa mi otvárali oči, čo sa vlastne skrýva za experimentom politiky lídra Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Pred voľbami sa chválil občanom s nejakou stratégiou.

Ale politické heslá na bilboardoch v roku 2012 oklamali občanov. Už prvé tri mesiace mi ukázali, že líder politického hnutia OĽaNO nič nepriniesol do politiky pre občanov. Žiadna zmena to nie je. Zase sme sa len točili v predkladaní zákonov. Aj pravica aj ľavica. Líder musel veľmi dobre vedieť, že zákony nebudú prijaté. Bol v parlamente predo mnou už rok. A tu v parlamente platilo pravidlo prijímania zákonov. Pravica si schváli svoje zákony, ktoré do parlamentu posiela vláda. A celá opozícia potom hrá pred občanmi štyri roky politické divadlo a politickými rečami “oblbujú” občanov. A volič, občan nevidí do vnútra celého tohto politického diania. Vždy si volí, akože “pekných rečníkov” podľa obrázku na bilboarde. A politici si zasadnú do kresla v rokovacej sále a majú zase štyri roky postarané o pravidelný príjem.

Všetci poslanci mali kancelárie na Západnej terase Bratislavského hradu. Každý poslanec tu mal pekné vybavenie a počítač. Ešte v marci 2012 mi začali prichádzať prvé maily od občanov. Hneď som sa im postupne začala venovať. Každý som registrovala.

“Pani poslankyňa, predstavte si, že v priebehu rokov 2011 a 2012 dokázal manažment Strediska “pre ľudské práva “vyštvať” všetkých  21 zamestnancov, ktorí si dovolili poukázať na jeho zlodejinu a nezáujem o plnenie úloh Strediska pre občanov.  Z “pôvodných” zamestnancov tam zostali iba štyria, jedna frajerka člena správnej rady, jedna pravdepodobne príbuzná  riaditeľa, jedna vrátnička a jeden pán, čo bol ochotný robiť verejné obstarávanie spôsobom, ako chcel riaditeľ. V januári až marci 2012 prijal riaditeľ 5 nových zamestnancov a nám nepohodlným zrušil miesta. V júni chce zamestnať 15 nových zamestnancov. Som si istá že ľudia, ktorí sú tam teraz a mali by chrániť ľudské práva, majú úplne iné záujmy. Ja už niekoľko nocí nespím, lebo neviem, čo mám povedať klientom Strediska, ktorých zastupujem v súdnom konaní, alebo, ktorí sa bez mojej pomoci môžu ocitnúť na ulici. Pôvodne sa uvažovalo nad tým, že sa rozšíria kompetencie Strediska pre ľudské práva tak, aby bolo aj vyšetrovacím a sankčným orgánom v tejto oblasti a aby sa obete neboli nútené obracať priamo na súd, lebo také vyšetrovacie orgány existujú aj v mnohých krajinách EÚ.  Nuž,  ale  manažmentu Strediska  záleží na svojich  ziskoch a nie na obetiach šikany a diskriminácie.

 A tiež si myslím, že  aj inšpektoráty práce by mali mať posilnené kompetencie v uvedených oblastiach a mali by byť vyškolené na odhaľovanie týchto javov. Ale v súčasnosti sú inšpektoráty práce tak personálne poddimenzované a tak odborne zdecimované, že nie sú schopné preukazne prešetriť nahlasované prípady rodovej a inej diskriminácie na pracovisku a už vôbec nie šikany, zneužívania práva manažmentom, porušovania dobrých mravov.

Rôzne konferencie, besedy, tlačovky a pod. sú dobré na šírenie povedomia  o danej problematike – čo je tiež potrebné. Ale bez náležitých legislatívnych opatrení  sa  problém  nevyrieši.

Ešte Vám chcem napísať, že včera dopoludnia som sa stretla s poslancom Kadúcom. Venoval mi dosť veľa času. Ako však z jeho mailu vyplýva, domnievam sa, že preferuje mladých a advokátske kancelárie (aj tú, v ktorej pracuje on).  Advokáti si hľadajú klientelu a budú pracovať pre kohokoľvek, kto im zaplatí. Sama som už videla stanoviská jednej advokátskej kancelárie, ktoré vypracovala k tej istej problematike súčasne pre  rôzne  politické  objednávky Základ vypracovaného stanoviska bol rovnaký, len závery napísali každej politickej strane iné. Pri všetkej úcte k mladým, sama som s mnohými pracovala a viem, že sú medzi nimi naozaj šikovní ľudia, avšak nepoznajú dopady mnohých zákonov v praxi. Prečítajú si zákon, ale nevedia, čo za ním je, aké sú problémy spojené s jeho uplatňovaním. Mať “ambície”, ako uvádzajú niektorí uchádzači o pozíciu asistenta, podľa mňa nestačí. Podľa mňa treba mať aj prehľad o uplatňovaní  našej legislatívy v praxi a predstavy o tom, ako možno urobiť nápravu. Takéto znalosti sa dajú nadobudnúť len praxou. Odpoludnia som mala stretnutie ohľadom Slovenského národného strediska pre ľudské práva s poslancami Viskupičom aj  Kadúcom. Venovali mi zase dosť veľa času a videla som, ako sa snažia, a zároveň som videla aj ich skepticizmus a akúsi bezmocnosť. A to by som práve od takých mladých ľudí, ako sú oni, neočakávala. Plne som chápala ich opatrnosť a snahu získať argumenty, ale ten “skepticizmus”  a akási nemohúcnosť mi  naozaj nesedeli. Veď práve o mladých ľuďoch sa hovorí, že sú ambiciózni, chcú pohnúť veci dopredu, majú energiu, neboja sa presadzovať veci, ktoré považujú za správne  a u nich som videla na jednej strane úpornú snahu mi pomôcť a na druhej strane akési obavy z neúspechu. Myslím, že téma, ktorú som nastolila, je dobrá a aj potrebná a že presne zapadá do programu OĽaNO.  Som však prekvapená, že takí mladí, ambiciózni ľudia majú obavy a hlavne ten skepticizmus ma zaskočil. Ako chcú “pohnúť” alebo zmeniť niečo v spoločnosti, keď sú takí skeptickí? Navrhla som obom, že počas víkendu im spracujem podklady, ktoré by mohli byť použiteľné pre mediálne vystúpenie a obaja s tým súhlasili. Som rada, že mi obaja poslanci sľúbili pomoc. Budem teraz čakať…..” Ale čas šiel a nič sa v médiach neobjavovalo…………….pokračovanie nabudúce.”

 

List od občana

18.01.2017

Len čo občania zistili, že je v parlamente poslanec, ktorý im zlú situáciu na pracoviskách, zlé pracovné vzťahy pomáha riešiť, začali mi písať listy, maily do parlamentu alebo na môj viac »

Niekedy je národ viac, a preto , , ostáva bokom aj rodina“.

17.01.2017

Život nie je vždy prechádzka ružovou záhradou. Občas si treba nájsť čas zamyslieť sa nad tým, čo sa stalo a povedať si, že sa to už neodstane. Ukončite predstieranie, človek sa nemusí viac »

. . . . odobrali deti svojprávnej žene-matke a čo urobila pani Nicholsonová?

16.01.2017

Inštitút ochrany ústavných práv sa už nemôže pozerať na to ako dokážu ľahostajní poslanci, politici, ministri a všetci posluhovači skorumpovaného a prehnitého systému z nevinných občanov viac »

Irak, Tikrít, Islamský štát, islamisti, Mosul

Iracká armáda dobyla východnú polovicu Mosulu

18.01.2017 14:02

Iracká armáda oslobodila od islamských radikálov celú východnú časť severoirackého mesta Mosul. Oznámil to veliteľ protiteroristickej jednotky.

Váhostav

Štát odhaľuje skutočných vlastníkov firiem

18.01.2017 14:00

Štát začína spoznávať skutočných vlastníkov firiem pôsobiacich na Slovensku. Do platnosti od januára vstúpil tzv. protischránkový zákon.

peniaze, eurá

Vláda schválila stimuly pre šesť investorov, vytvoria 400 miest

18.01.2017 13:29

Vládny kabinet schválil poskytnutie investičných stimulov. Celkovo šesť spoločností by malo získať od štátu investičnú pomoc vo výške 9,6 mil. eur.

Viliam Fischer

Lekárovi Fischerovi odpustili zvyšok zákazu činnosti

18.01.2017 13:23

Odsúdenému kardiochirurgovi Viliamovi Fischerovi sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku podmienečne odpustil zvyšok zákazu vykonávať lekársku činnosť.

ak66ka

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 23910x
Priemerná čítanosť článkov: 725x

Autor blogu