Založ si blog

Rómovia alebo cigáni ukážte gadžom, že sa mýlia!

 

Dnes je na Slovensku veľké množstvo nezamestnaných občanov. Chýba im pravidelný a dostatočný príjem na dôstojný život. Chýba im trvalá práca a radosť chodiť do práce. Chýba im úsmev a pekné slovo ako aj láska a porozumenie. Chýba im odvaha svoju nespokojnosť dať vedieť tam, kde si to niekto nie len všimne, ale aj rieši. Chýba im nadšenie, že niekedy sa konečne budú mať tak ako snívali už ich rodičia a pred nimi to zas chceli ich rodičia. Na Slovensku ľudia, občania vedia snívať, ale boja sa sny realizovať. Nebojte sa a pridajte sa! Ak sa chcete mať všetci dobre Tak to chcite a bude každému vyhovené.

http://www.mojevideo.sk/video/28746/vizia_pre_slovensko_alebo_vsetko_sa_da_ak_sa_chce.html,

ano-len-tak

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gad%C5%BEo, Gadžo (vyšlo. Gadžo niekedy gadžo) je v rómčine označenie osoby iné ako rómskeho pôvodu. Termín vyjadruje heterogénnosť označeného voči Rómom. Slovo gadžo má rovnaký koreň ako gav dediny. Pre ženu nerómskeho pôvodu existuje slovo gadžo.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Cig%C3%A1n,

Pôvodný význam znamenal iba dedinčana, sedliaka, pôvodu iné, než rómskeho. V niektorých oblastiach Slovenska, sa však používal pre akéhokoľvek ne-Roma. Výnimkou boli príslušníci inteligencie, prípadne vyššie vrstvy mestskej, pre ktoré sa používalo slovo raj = pán, ktoré dnes znamená skôr človeka ušľachtilého, bez rozlíšenia etnického pôvodu. Ďalším termínom podobného významu bolo slovo goro (pre mužov) gori (pre ženu), ktoré však označovalo hlavne človeka bielej pleti, skôr než človeka určitého sociálneho postavenia.

http://romovia.sme.sk/c/6822516/rom-ci-cigan-je-gadzo-nadavka.html,

V niektorých dialektoch (napríklad v šarištině, nárečia rozšírenom na východnom Slovenskom) má pojem “gadžo” a odvodené slová ( “gadžovka” alebo “gadžuvka” pre ženu, eventuálne “gadžovina” pre vec) negatívny význam neschválený pojmom “nerómske”, znamená nevychovaného človeka, “vidláka, ktorému slama trčí z topánok”, “gadžovina” potom znamená nekvalitné vec alebo nechcený jav. Tieto slová sú v danom význame najmä v Prešovskom kraji bežne používaná.

V západnej Európe a v Amerike má niekedy hanlivý význam v zmysle nečistý, tj. Nedržiace sa rómskych mravných zásad. Ukážka vo vete (príslovie):

Sikhav gadžeske, kaj sal Manus, jov TUKE sikhavela, hoj the jov hin Manus.

Ukáž gadžo, že si človek, a on ti ukáže, že aj on je človek.

http://www.etrend.sk/ekonomika/romsky-mytus-kolko-nas-stoja-romske-rodiny.html,

V komentároch sa možno objavia pripomienky a útoky občanov, ktorí klamú samých seba. Ale môžu to byť aj občania, ktorí sa nevedia nadýchnuť a zmeniť to, čo ich tu už roky trápi. Nevedia ako sa konečne môžu mať dobre všetci.

 Je jedno kto si a ako na pohľad vyzeráš, ale dôležité je čo konáš a ako konáš!  

            ioup.riesenia@gmail.com,

List od občana

18.01.2017

Len čo občania zistili, že je v parlamente poslanec, ktorý im zlú situáciu na pracoviskách, zlé pracovné vzťahy pomáha riešiť, začali mi písať listy, maily do parlamentu alebo na môj viac »

Niekedy je národ viac, a preto , , ostáva bokom aj rodina“.

17.01.2017

Život nie je vždy prechádzka ružovou záhradou. Občas si treba nájsť čas zamyslieť sa nad tým, čo sa stalo a povedať si, že sa to už neodstane. Ukončite predstieranie, človek sa nemusí viac »

. . . . odobrali deti svojprávnej žene-matke a čo urobila pani Nicholsonová?

16.01.2017

Inštitút ochrany ústavných práv sa už nemôže pozerať na to ako dokážu ľahostajní poslanci, politici, ministri a všetci posluhovači skorumpovaného a prehnitého systému z nevinných občanov viac »

Irak, Tikrít, Islamský štát, islamisti, Mosul

Iracká armáda dobyla východnú polovicu Mosulu

18.01.2017 14:02

Iracká armáda oslobodila od islamských radikálov celú východnú časť severoirackého mesta Mosul. Oznámil to veliteľ protiteroristickej jednotky.

Váhostav

Štát odhaľuje skutočných vlastníkov firiem

18.01.2017 14:00

Štát začína spoznávať skutočných vlastníkov firiem pôsobiacich na Slovensku. Do platnosti od januára vstúpil tzv. protischránkový zákon.

peniaze, eurá

Vláda schválila stimuly pre šesť investorov, vytvoria 400 miest

18.01.2017 13:29

Vládny kabinet schválil poskytnutie investičných stimulov. Celkovo šesť spoločností by malo získať od štátu investičnú pomoc vo výške 9,6 mil. eur.

Viliam Fischer

Lekárovi Fischerovi odpustili zvyšok zákazu činnosti

18.01.2017 13:23

Odsúdenému kardiochirurgovi Viliamovi Fischerovi sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku podmienečne odpustil zvyšok zákazu vykonávať lekársku činnosť.

ak66ka

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 23917x
Priemerná čítanosť článkov: 725x

Autor blogu