Založ si blog

Rómovia alebo cigáni ukážte gadžom, že sa mýlia!

 

Dnes je na Slovensku veľké množstvo nezamestnaných občanov. Chýba im pravidelný a dostatočný príjem na dôstojný život. Chýba im trvalá práca a radosť chodiť do práce. Chýba im úsmev a pekné slovo ako aj láska a porozumenie. Chýba im odvaha svoju nespokojnosť dať vedieť tam, kde si to niekto nie len všimne, ale aj rieši. Chýba im nadšenie, že niekedy sa konečne budú mať tak ako snívali už ich rodičia a pred nimi to zas chceli ich rodičia. Na Slovensku ľudia, občania vedia snívať, ale boja sa sny realizovať. Nebojte sa a pridajte sa! Ak sa chcete mať všetci dobre Tak to chcite a bude každému vyhovené.

http://www.mojevideo.sk/video/28746/vizia_pre_slovensko_alebo_vsetko_sa_da_ak_sa_chce.html,

ano-len-tak

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gad%C5%BEo, Gadžo (vyšlo. Gadžo niekedy gadžo) je v rómčine označenie osoby iné ako rómskeho pôvodu. Termín vyjadruje heterogénnosť označeného voči Rómom. Slovo gadžo má rovnaký koreň ako gav dediny. Pre ženu nerómskeho pôvodu existuje slovo gadžo.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Cig%C3%A1n,

Pôvodný význam znamenal iba dedinčana, sedliaka, pôvodu iné, než rómskeho. V niektorých oblastiach Slovenska, sa však používal pre akéhokoľvek ne-Roma. Výnimkou boli príslušníci inteligencie, prípadne vyššie vrstvy mestskej, pre ktoré sa používalo slovo raj = pán, ktoré dnes znamená skôr človeka ušľachtilého, bez rozlíšenia etnického pôvodu. Ďalším termínom podobného významu bolo slovo goro (pre mužov) gori (pre ženu), ktoré však označovalo hlavne človeka bielej pleti, skôr než človeka určitého sociálneho postavenia.

http://romovia.sme.sk/c/6822516/rom-ci-cigan-je-gadzo-nadavka.html,

V niektorých dialektoch (napríklad v šarištině, nárečia rozšírenom na východnom Slovenskom) má pojem “gadžo” a odvodené slová ( “gadžovka” alebo “gadžuvka” pre ženu, eventuálne “gadžovina” pre vec) negatívny význam neschválený pojmom “nerómske”, znamená nevychovaného človeka, “vidláka, ktorému slama trčí z topánok”, “gadžovina” potom znamená nekvalitné vec alebo nechcený jav. Tieto slová sú v danom význame najmä v Prešovskom kraji bežne používaná.

V západnej Európe a v Amerike má niekedy hanlivý význam v zmysle nečistý, tj. Nedržiace sa rómskych mravných zásad. Ukážka vo vete (príslovie):

Sikhav gadžeske, kaj sal Manus, jov TUKE sikhavela, hoj the jov hin Manus.

Ukáž gadžo, že si človek, a on ti ukáže, že aj on je človek.

http://www.etrend.sk/ekonomika/romsky-mytus-kolko-nas-stoja-romske-rodiny.html,

V komentároch sa možno objavia pripomienky a útoky občanov, ktorí klamú samých seba. Ale môžu to byť aj občania, ktorí sa nevedia nadýchnuť a zmeniť to, čo ich tu už roky trápi. Nevedia ako sa konečne môžu mať dobre všetci.

 Je jedno kto si a ako na pohľad vyzeráš, ale dôležité je čo konáš a ako konáš!  

            ioup.riesenia@gmail.com,

Dvorní blázni boli niekedy múdrejší ako králi.

24.03.2017

Odkiaľ by sa nabrali v štátnej pokladnici peniaze, ak by všetky banky, z ktorých mimochodom nepatrí ani jedna Slovensku, svoju hotovosť predisponovali do domácej krajiny a žiadna z bánk by viac »

Relácia J. P. P. 9. diel. Právne nedovolený obsah

23.03.2017

První reakce na námi zveřejněnou část odposlechů v kauze Gorila Slovenská republika / Bratislava Zde zveřejňujeme první zápornou reakci na námi zveřejněnou část z odposlechů v kauze Golrila viac »

Relácia J. P. P. Haščák sa pýta Malchárka 6. diel.

22.03.2017

Relácia J.P.P. Haščák sa pýta Malchárka 6.diel. Transpetrol. a.s. Haščák sa pýta Malchárka čo je s Transpetrolom. Malchárek hovorí, že zajtra by do SR mal na súkromnom lietadle prísť viac »

Jemen, útok, Saudská Arábia

Nálety na dve rôzne oblasti v Sýrii zabili 32 ľudí vrátane 8 detí

25.03.2017 21:14

Osem detí sa nachádzalo medzi najmenej 32 ľuďmi zabitými pri dnešných náletoch na dve rôzne oblasti v Sýrii, ovládané povstalcami.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.

ak66ka

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 99
Celková čítanosť: 59959x
Priemerná čítanosť článkov: 606x

Autor blogu

Kategórie