Založ si blog

Rómovia alebo cigáni ukážte gadžom, že sa mýlia!

 

Dnes je na Slovensku veľké množstvo nezamestnaných občanov. Chýba im pravidelný a dostatočný príjem na dôstojný život. Chýba im trvalá práca a radosť chodiť do práce. Chýba im úsmev a pekné slovo ako aj láska a porozumenie. Chýba im odvaha svoju nespokojnosť dať vedieť tam, kde si to niekto nie len všimne, ale aj rieši. Chýba im nadšenie, že niekedy sa konečne budú mať tak ako snívali už ich rodičia a pred nimi to zas chceli ich rodičia. Na Slovensku ľudia, občania vedia snívať, ale boja sa sny realizovať. Nebojte sa a pridajte sa! Ak sa chcete mať všetci dobre Tak to chcite a bude každému vyhovené.

http://www.mojevideo.sk/video/28746/vizia_pre_slovensko_alebo_vsetko_sa_da_ak_sa_chce.html,

ano-len-tak

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gad%C5%BEo, Gadžo (vyšlo. Gadžo niekedy gadžo) je v rómčine označenie osoby iné ako rómskeho pôvodu. Termín vyjadruje heterogénnosť označeného voči Rómom. Slovo gadžo má rovnaký koreň ako gav dediny. Pre ženu nerómskeho pôvodu existuje slovo gadžo.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Cig%C3%A1n,

Pôvodný význam znamenal iba dedinčana, sedliaka, pôvodu iné, než rómskeho. V niektorých oblastiach Slovenska, sa však používal pre akéhokoľvek ne-Roma. Výnimkou boli príslušníci inteligencie, prípadne vyššie vrstvy mestskej, pre ktoré sa používalo slovo raj = pán, ktoré dnes znamená skôr človeka ušľachtilého, bez rozlíšenia etnického pôvodu. Ďalším termínom podobného významu bolo slovo goro (pre mužov) gori (pre ženu), ktoré však označovalo hlavne človeka bielej pleti, skôr než človeka určitého sociálneho postavenia.

http://romovia.sme.sk/c/6822516/rom-ci-cigan-je-gadzo-nadavka.html,

V niektorých dialektoch (napríklad v šarištině, nárečia rozšírenom na východnom Slovenskom) má pojem “gadžo” a odvodené slová ( “gadžovka” alebo “gadžuvka” pre ženu, eventuálne “gadžovina” pre vec) negatívny význam neschválený pojmom “nerómske”, znamená nevychovaného človeka, “vidláka, ktorému slama trčí z topánok”, “gadžovina” potom znamená nekvalitné vec alebo nechcený jav. Tieto slová sú v danom význame najmä v Prešovskom kraji bežne používaná.

V západnej Európe a v Amerike má niekedy hanlivý význam v zmysle nečistý, tj. Nedržiace sa rómskych mravných zásad. Ukážka vo vete (príslovie):

Sikhav gadžeske, kaj sal Manus, jov TUKE sikhavela, hoj the jov hin Manus.

Ukáž gadžo, že si človek, a on ti ukáže, že aj on je človek.

http://www.etrend.sk/ekonomika/romsky-mytus-kolko-nas-stoja-romske-rodiny.html,

V komentároch sa možno objavia pripomienky a útoky občanov, ktorí klamú samých seba. Ale môžu to byť aj občania, ktorí sa nevedia nadýchnuť a zmeniť to, čo ich tu už roky trápi. Nevedia ako sa konečne môžu mať dobre všetci.

 Je jedno kto si a ako na pohľad vyzeráš, ale dôležité je čo konáš a ako konáš!  

            ioup.riesenia@gmail.com,

Je zodpovedný len Holjenčík alebo dovtedy sa chodí s krčahom po vodu

21.02.2017

"Premiér Robert Fico pravidelne uisťuje domácnosti, že ceny plynu, elektriny a vody a vracajú do roku 2016. Nie je to tak. Problémy v energetike sa prijatím dvoch nových vyhlášok a cenových viac »

Biely kôň v politickom hnutí OĽaNO alebo neveriaci Tomáš

18.02.2017

V poslednom týždni sa mediálne spravodajstvo venovalo aj odchodu dvoch poslancov z politického hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti poslanci Viera Dubačová a Otto Žarnay. Teraz nám viac »

Veľké oči

16.02.2017

Inštitút ochrany ústavných práv bojuje proti korupcii a tak nebude podporovať vybavovanie korupčným spôsobom a známosťami ako sú ľudia naučení- úplatkárstvo podporuje zlo a občan je potom viac »

Rex Tillerson,

Americkí ministri mieria do Mexika 'žehliť' Trumpove spory

22.02.2017 21:39

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly mieria na diplomatickú misiu do Mexika.

utečenci, loď

Neďaleko líbyjského pobrežia sa zrejme utopilo viac ako 100 migrantov

22.02.2017 21:18

Viac ako 100 migrantov prišlo o život, keď sa s nimi pri líbyjskom pobreží potopila loď.

Tureckí vojaci

Turecká armáda povolila vojačkám nosiť islamskú pokrývku hlavy

22.02.2017 20:09

Turecká armáda zmenila svoje predpisy a umožnila príslušníčkam ozbrojených síl nosiť pri výkone služby islamskú pokrývku hlavy.

matica

Video Matice o fašistickom štáte preverí prokurátor

22.02.2017 20:00

Matica slovenská sa podľa historika Adama Hudeka každý rok pokúša nejakým spôsobom ospravedlňovať alebo oslavovať vojnový Slovenský štát.

ak66ka

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 45045x
Priemerná čítanosť článkov: 727x

Autor blogu

Kategórie